ريزبين
نرخ مطالعه درایران نسبت به دیگر کشورها مطلوب نیست

سیدعباسصالحی با بیان اینکه نرخ مطالعه در ایران نسبت به دیگر کشورها، مطلوب نیست، گفت: با تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شد فرهنگ کتابخوانی با استفاده از مشوق‌های مادی و معنوی، در بین اقشارمختلف به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان ترویج شود.


به گزارش آنا، سید عباس صالحی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری برگزار شد، این مطالب را بیان کرد و همچنین، گزارشی از وضعیت کتاب و صنعت نشر و چاپ در کشور ارائه داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه گزارش‌هایی هم از برنامه‌های در حال اجرا در زمینه ترویج کتابخوانی در قالب برنامه‌های انتخاب پایتخت کتاب ایران، جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و جام برنامه با من بخوان، باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان و جشنواره‌های کتاب‌خوانی رضوی ارائه داد.
پس ازسخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره موضوع کتاب و فرهنگ کتابخوانی درکشور، این موضوع مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه راهکارهای گسترش و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات و چالش‌های گوناگون در صنعت چاپ و نشر کتاب بحث و گفت‌وگو کردند.
همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر کرد، وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیما، نهادهای مردمی و سمن‌های تخصصی و ناشران و پدید آورندگان آثار ادبی؛ طرح‌ها و برنامه‌های خود را در راستای ترویج، تبلیغ و گسترش فرهنگ کتابخوانی در کشور ارایه کرده و پرتلاش‌تر در این عرصه گام بردارند.
اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر ضرورت پیگیری و به سرانجام رساندن لایحه مالکیت معنوی در راستای جلوگیری از سرقت‌های ادبی، تصمیم گرفت که دبیرخانه این شورا با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چالش‌ها و موانع موجود را در زمینه فرهنگ کتابخوانی جمع‌بندی و روش‌های عملیاتی گسترش فرهنگ کتابخوانی را بررسی و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه کند.
همچنین دراین جلسه پیشنهاد شد تا گزارش‌هایی برای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای ذی‌ربط تهیه و ارائه شود.

يکشنبه هفتم 5 1397
(0) نظر
برچسب ها :
X